Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013

ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣ...

από τον Άγιο Γεώργιο Γρεβενών με σκορ 2-3 για το πρωτάθλημα παλαιμάχων Δυτικής Μακεδονίας. Οι βετεράνοι του ΠΑΣ Φλώρινα δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες αλλά κατάφεραν να πετύχουν 2 τέρματα με τους Πολατίδη και Χρυσοχοϊδη.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΣΕΧΙΔΗΣ, ΠΟΛΟΖΑΝΗΣ, ΜΙΚΓΟΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΛΑΒΑΣΙΔΗΣ, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, ΣΤΕΡΓΙΟΥ (ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ), ΣΑΠΡΑΝΙΔΗΣ, ΘΩΜΑΪΔΗΣ (ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΔΗΣ), ΠΟΛΑΤΙΔΗΣ, ΤΑΣΚΑΣ

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2013

2-0 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΜΕΝΟΧΩΡΙ Ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ...

για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Φλώρινας. Για άλλη μία φορά ο ΠΑΣ χωρίς να εντυπωσιάσει έφτασε μέσα στο ΔΑΚ απέναντι στον Ηρακλή Αρμενοχωρίου. Οι παίχτες της Φλώρινας και πάλι έφτασαν πολλές φορές κοντά στο γκολ αλλά δεν κατάφεραν από καλή θέση να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα όταν ο Ράμα στο 3΄και στο 10΄ λεπτό είχε δύο καλά σουτ αλλά και με τους Γυφτόπουλο και Λεζάκη να μην μπορούν να ανοίξουν το σκορ στο 16΄και στο 19΄ αντίστοιχα. Στο 26ο λεπτό ο Κατής σέντραρε από δεξιά ο Γυφτόπουλος πήρε την κεφαλιά και με προβολή ο Τασόπουλος πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γυφτόπουλος κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος διπλασιάζοντας τα τέρματα για τον ΠΑΣ. Στο 39ο λεπτό ο Κατής από καλή θέση έβγαλε την μπάλα άουτ ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό σουτ με τον Παλάντζα που βρήκε σε ετοιμότητα τον Ναλπαντίδη. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάρα πολύ με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου ενώ το σουτ του Γυφτόπουλου στο 74΄πέρασε λίγο πλάγια από την αντίπαλη εστία και η κεφαλιά του Τσιρώνη στο 79΄ δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ, ΡΟΥΦΑΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΕΚΚΟΥΛΙΔΗΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ (70΄ ΔΟΡΗΣ), ΚΑΤΗΣ (46΄ΜΗΝΟΣ), ΤΑΣΟΠΥΛΟΣ Ε., ΛΕΑΖΑΚΗΣ (65΄ ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Θ.), ΡΑΜΑ, ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠροΠΑΙΔΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ...

...στην πρεμιέρα των παιδικών πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Φλώρινας. Το παιδικό τμήμα (1999-00) υποδέχθηκε τον Βόρρα Αμυνταίου σε ένα δυνατό παιχνίδι που βρήκε τους γηπεδούχους να νικάνε με σκορ 1-0 με γκολ που σημείωσε ο Αντωνιάδης στο 10ο λεπτό με κοντινό πλασέ. Μία ώρα μετά οι Προπαίδες του ΠΑΣ Φλώρινα επικράτησαν του Ξινού Νερού με σκορ 7-0 στο ίδιο γήπεδο με τον Αλέξανδρο Λιασόπουλο να πετυχαίνει χατ ρικ ενώ τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσαν οι Μαργαρίτης, Μπακάλης, Τικταπανίδης Χ. και Γρηγοριάδης. Η ομάδα του ΠΑΣ εύχεται περαστικά και να γυρίσει γρήγορα σιδερένιος πίσω στα γήπεδα ο τερματοφύλακας του Ξινού Νερού που τραυματίστηκε στο χέρι στον σημερινό αγώνα.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΣ: (ΠΑΙΔΙΚΟ): ΚΟΥΣΙΑΣ, ΤΣΩΤΣΟΣ, ΠΕΡΣΙΔΗΣ (ΠΑΛΙΑΡΗΣ), ΓΚΟΥΛΟΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, ΣΕΛΕΜΙΔΗΣ, ΛΙΑΣΟΣ (ΓΙΩΣΗΣ), ΓΑΖΕΑΣ (ΓΩΓΟΣ), ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ (ΝΑΤΣΗΣ), ΤΖΕΤΖΗΣ (ΤΖΩΓΚΑΣ), ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ

(ΠροΠΑΙΔΙΚΟ): ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΝΟΥ, ΤΙΚΤΑΠΑΝΙΔΗΣ Χ., ΚΕΒΡΕΚΙΔΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, ΤΙΚΤΑΠΑΝΙΔΗΣ Π., ΤΑΣΟΜΗΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΡΟΣΔΑΝΗΣ Π., ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ, ΛΙΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΑΚΑΛΗΣ, ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΓΡΟΣΔΑΝΗΣ Β., ΜΠΕΛΛΗΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ

Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου 2013

Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ PAOK FOOTBALL PRINTS ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ...

...βρέθηκε στις προπονήσεις της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου του ΠΑΣ Φλώρινα σήμερα Δευτέρα 23-9-13. Ο παλαίμαχος παίχτης του ΠΑΟΚ και περυσινός προπονητής της κ20 της ομάδας παραβρέθηκε στο ΔΑΚ Φλώρινας, παρακολούθησε τις προπονήσεις τριών τμημάτων συνομίλησε με τους υπευθύνους προπονητές για τα θέματα συνεργασίας του δικτύου αλλά προέτρεψε και συμβούλεψε και τους νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας. Ο ίδιος υποσχέθηκε να παρέχει οποιαδήποτε βοήθεια περνάει από το χέρι του στην ομάδα του ΠΑΣ καθώς και συχνότερη παρουσία ανθρώπων του ΠΑΟΚ στην πόλη μας και γενικότερα στην επαρχία.

Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2013

ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΣΚΟΠΟ...

...πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα 23-9-13 στο ΔΑΚ Φλώρινας μεταξύ των Παλαιμάχων του ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ και του ΠΑΟΚ. Οι παλαίμαχοι των δύο ομάδων συναντήθηκαν για 2η φορά φέτος για παρόμοιο λόγο και έδειξαν για άλλη μία φορά πως οι αθλητές και ιδιαίτερα οι βετεράνοι είναι έντονα ευαισθητοποιημένοι σε κοινωνικά θέματα. Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο στάδιο και τα χειροκροτήματα σε περίτεχνες ενέργειες ήταν θερμά και παρατεταμένα. Για την ιστορία η ομάδα μας επικράτησε με σκορ 2-1 με τον Μπάλκο και τον Χρυσοχοϊδη να σκοράρουν για τον ΠΑΣ και τον Νίκο Καραγεωργίου για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Φωτογραφία: Φιλικος αγωνας,για φιλανθρωπικο σκοπο,μεταξυ παλαιμαχων...Π.Α.Σ ΦΛΩΡΙΝΑ--Π Α Ο Κ!

Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

3η συμμετοχή της Ακαδημίας του ΠΑΣ Φλώρινα στο 3ο Τουρνουά...

που διοργάνωσε η Ακαδημία του Μεγάλου Αλεξάνδρου Αετού. Ο ΠΑΣ που ήταν παρών και στις 2 προηγούμενες εκδηλώσεις συμμετείχε με 5 τμήματα και οι μικροί του ποδοσφαιριστές απόλαυσαν ποδόσφαιρο παρά τους ισχυρούς ανέμους που έπνεαν στην περιοχή. Το παιδικό τμήμα σε αγώνες ενός ημιχρόνου ήρθε ισόπαλο με τον Βόρρα Αμυνταίου με σκορ 0-0 ενώ στο 2ο μέρος επικράτησε με σκορ 4-1 του τοπικού Αετού (Αντωνιάδης, Χρυσοχοϊδης, Περσίδης και Τσώτσος). Το Προπαιδικό τμήμα που αγωνίστηκε στο μισό γήπεδο επικράτησε με ευρύ σκορ του δεύτερου τμήματος του Ατρόμητου Πτολ. (Μπακάλης, Καραγιάννης2, Γροσδάνης2, Γρηγοριάδης, Παλικρούσης, Λιασόπουλος3, Τασομηνόπουλος) του Ξινού Νερού με 4-0 (Λιασόπουλος3, Κοκαρόπουλος) και του Αετού με 4-2 (Λιασόπουλος2, Δαϊκος, Γροσδάνης). Το τμήμα Junior νίκησε με σκορ 4-2 τον Αετό (Παπαδόπουλος, Ντούρος2, Τσουτσούλης) ήρθε ισόπαλο με το Ξινό Νερό 1-1 (Κεβρεκίδης) και ηττήθηκε από τον Ατρόμητο της Πτολεμαϊδας με σκορ 3-1 (Παπαδόπουλος). Οι Προjunior του ΠΑΣ νίκησαν με σκορ 5-1 τον Αετό (Μπακάλης, Σολάκης, Μαρκούλης, Παπαδόπουλος2) και έχασαν από το Ξινό νερό με σκορ 3-4 (Παπαδόπουλος, Καραμήτσος Δερματίδης). Τα Βambini του ΠΑΣ κέρδισαν την αντίστοιχη ομάδα του Αετού με σκορ 6-1 (Δερματίδης Ε.4,Δερματίδης Δ.2)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΣ:
ΠΑΙΔΙΚΟ: ΚΟΥΣΙΑΣ, ΠΑΤΙΛΗΣ, ΤΣΩΤΣΟΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, ΓΚΟΥΛΟΣ, ΠΕΡΣΙΔΗΣ, ΤΖΕΤΖΗΣ, ΣΕΛΕΜΙΔΗΣ, ΛΙΑΣΟΣ, ΓΑΖΕΑΣ, ΓΩΓΟΣ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ

ΠροΠΑΙΔΙΚΟ: ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ Ι., ΙΩΑΝΝΟΥ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ, ΚΕΒΡΕΚΙΔΗΣ Χ., ΔΑΪΚΟΣ, ΜΑΛΕΣΑΝΓΚΟΣ, ΚΟΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΑΚΑΛΗΣ Μ., ΤΑΣΟΜΗΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ, ΛΙΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΡΟΣΔΑΝΗΣ, ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ

JUNIOR: ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ, ΜΠΑΛΙΑΣΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ Α, ΓΩΓΟΣ, ΚΕΒΡΕΚΙΔΗΣ Γ., ΡΑΧΩΒΙΤΣΑΣ, ΜΙΣΙΟΣ, ΝΤΟΥΡΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Χ., ΧΑΛΒΑΤΖΗΣ, ΤΣΟΥΤΣΟΥΛΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ProJUNIOR: ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ, ΣΠΥΡΟΥ, ΜΑΡΚΟΥΛΗΣ, ΠΜΑΚΑΛΗΣ Α., ΔΕΡΜΑΤΙΔΗΣ Α., ΛΑΒΑΣΙΔΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Θ., ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ Ν., ΚΩΝ/ΝΟΥ, ΚΟΪΔΗΣ, ΣΟΛΑΚΗΣ

ΒΑΜΒΙΝΙ: ΔΕΡΜΑΤΙΔΗΣ Ε., ΔΕΡΜΑΤΙΔΗΣ Δ., ΦΩΣΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΡΑΠΑΣΑΝΗΣ, ΚΕΚΕΖΙΔΗΣ

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2013

2-0 ο ΠΑΣ Φλώρινα τον Δικέφαλο Αετό...

...Αγίας Παρασκευής χωρίς να ανεβάσει ρυθμούς γεγονός που μπορεί να του στοιχίσει στην συνέχεια. Οι παίχτες του ΠΑΣ αν και μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι κατάφεραν να δημιουργήσουν και να χάσουν αρκετές ευκαιρίες με τον Κατή στην πιο σημαντική από αυτές να μην μπορεί να νικήσει τον Ταντσούκη στο 13ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Ράμα από παρόμοια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο. Ο Σβίρος είχε εντωμεταξεί δύο σουτ από καλές θέσεις που δεν ανησύχησαν τον Ναλπαντίδη. Ενώ στο 23ο και στο 28ο λεπτό ο Λεζάκης δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ από πάσες του Μήνου και του Τασόπουλου αντίστοιχα. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίχτες και για 15΄ οι γηπεδούχοι αντί να αφυπνιστούν κατάφεραν να τελειώσουν φάση με δυνατό σουτ του Τασόπουλου που πέρασε λίγο άουτ. Στην επανάληψη και πάλι οι παίχτες του ΠΑΣ είχαν μία φλύαροι υπεροχή και δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 49΄με τον Λεζάκη και στο 52΄με τον Γυφτόπουλο από πλεονεκτική θέση. Στο 65΄ ο Ράμα έδωσε γρήγορα στον Κατή και αυτός έβγαλε σε καλή θέση τον Παπαδόπουλο που μπήκε δυνατά στην περιοχή και με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του ΠΑΣ. Στο 70ο λεπτό ο Ράμα δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Ταντσούκη ο Μήνος σημάδεψε άουτ με κεφαλιά σε σέντρα του Κατή και στο 76΄ ο Ντώνος έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο Τ/Φ έδωσε στον Κυρκόπουλο και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το τελικό 2-0. Από το σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι που είχαν σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν στο 79ο λεπτό εκτέλεση φάουλ του Ιωαννίδη που έβγαλε ο Ναλπαντίδης ενώ στην απόκρουση και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ ήταν εκεί. Στο 81΄ και πάλι παρόμοια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές βρήκε σε ετοιμότητα τον Ναλπαντίδη.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ, ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΕΚΚΟΥΛΙΔΗΣ (46΄ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ), ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΚΑΤΗΣ (ΝΤΩΝΟΣ 63΄), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΕΖΑΚΗΣ (70΄ ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ), ΜΗΝΟΣ

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο ΠΑΣ από την Μελίτη με σκορ 1-2.

Στον δύσκολο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Μελίτης πραγματοποιήθηκε ένα πολύ δυνατό αλλά κακό σε ποιότητα παιχνίδι με την ομάδα του ΠΑΣ να παίρνει τη νίκη στο 87΄όταν σε ωραία προσπάθεια του Μήνου που μπήκε στην περιοχή από δεξιά έσπασε την μπάλα στον Τασόπουλο που με ωραία κίνηση και πλασέ πέτυχε το 2ο γκολ για την ομάδα μας. Ο αγώνας δεν είχε καλό ρυθμό και μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με κεφαλιά του Μαυροματίδη στο 35΄, ένα λεπτό αργότερα όμως ο Μήνος με ωραία κίνηση και σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε για τον ΠΑΣ και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Ο ΠΑΣ έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Λεζάκη, Κατή, Μήνο και Σεκουλίδης που δεν μπόρεσαν από καλή θέση να πετύχουν το γκολ ενώ και οι γηπεδούχοι είχαν κάποια σουτ που σταμάτησαν όμως στον σταθερό Ναλπαντίδη.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΣΕΚΚΟΥΛΙΔΗΣ, ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Θ., ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Ε. (60΄ ΝΤΩΝΟΣ), ΚΑΤΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΡΑΜΑ (65΄ ΔΟΡΗΣ), ΛΕΖΑΚΗΣ, ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ (25΄ λτ ΜΗΝΟΣ)

Στο Τουρνουά των Ακριτών Κοζάνης...

...συμμετείχε ο ΠΑΣ Φλώρινα σήμερα Κυριακή 15-9-13 με 4 αγωνιστικά τμήματα που πραγματοποιήθηκε στο Λιάπειο Αθλητικό Κέντρο στα Κοίλα της Κοζάνης. Η αποστολή του ΠΑΣ που συνολικά έφτανε μαζί με τους συνοδούς τα 80 άτομα ξεκίνησε από τις 8.30 και πραγματοποίησε για τα περισσότερα τμήματά του τους 1ους αγώνα για τη σεζόν 2013-14. Τους αγώνες ξεκίνησε το παιδικό τμήμα 1999-00 με αντίπαλο τον ΠΑΟ Κοίλων και ήρθε ισόπαλο με σκορ 1-1 με τον Τσώτσο να πετυχαίνει το γκολ του ΠΑΣ μετά από ωραία σέντρα του Τζέτζη. Στο δεύτερο ματς το παιδικό τμήμα επικράτησε του Κρόκου Κοζάνης με σκορ 5-0 με σκόρερς τους Αντωνιάδη 2, Τσώτσο, Λιάσο και Αποστολίδη. Το Πρόπαιδικο τμήμα που αγωνίστηκε 11ν11 κέρδισε με σκορ 4-0 τον Κρόκο (Λιασόπουλος2, Γροσδάνης Π., Κοκαρόπουλος) ενώ στο 2ο μάτς κέρδισε επίσης με σκορ 8-2 τον ΠΑΟ Κοίλων, και σκόρερς τους Μαραρίτη2, Γροσδάνη Π.2, Κοκαρόπουλο, Δημητριάδη, Γρηγοριάδη και Λιασόπουλο. Στο τμήμα Junior ο ΠΑΣ ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Μακεδονικό Κοζάνης, νίκησε 1-4 τον Αίολο (Ντούρος, Παπαδόπουλος Χ., Τσουτσούλης, Παλικρούσης Α.) 0-3 την Ακαδημία του Φ.Σ. Κοζάνης ((Ραχωβίτσας, Τσουτσούλης, Γκινούδης) και 2-3 τον Αστέρα Κοζάνης (Ραχωβίτσας, Τσουτσούλης2). Το τμήμα ΜΙΝΙ με παίχτες 2005+ πήρε τον άτυπο τίτλο της διοργάνωσης νικώντας 3-1 τον Αίολο (Παλικρούσης Ν., Παπαϊωάννου, Τράϊκος), ήρθε 1-1 με τους Δαναούς Κοζάνης (Τράϊκος) ενώ στο τελικό με τα γκολ των Τράϊκου, Παπαδόπουλου Α. και Παλικρούση Ν. κέρδισε τον τοπικό ΠΑΟ Κοίλων.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΣ: (ΠΑΙΔΙΚΟ) ΚΟΥΣΙΑΣ, ΠΑΤΙΛΗΣ, ΠΑΛΙΑΡΗΣ, ΝΑΤΣΗΣ, ΤΖΕΤΖΗΣ, ΛΙΑΣΟΣ, ΓΙΩΣΗΣ Δ., ΤΣΩΤΣΟΣ, ΤΖΕΚΟΣ, ΣΕΛΕΜΙΔΗΣ, ΓΑΖΕΑΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, ΠΕΡΣΙΔΗΣ, ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ
(ΠροΠΑΙΔΙΚΟ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, ΚΟΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ Ι., ΤΑΣΟΜΗΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ, ΜΠΑΚΑΛΗΣ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ, ΔΑΪΚΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, ΓΡΟΣΔΑΝΗΣ Β., ΚΕΒΡΕΚΙΔΗΣ, ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ, ΓΡΟΣΔΑΝΗΣ Π., ΓΚΕΛΗΣ, ΛΙΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΙΚΤΑΠΑΝΙΔΗΣ
(JUNIOR) ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ, ΓΚΙΝΟΥΔΗΣ, ΡΑΧΩΒΙΤΣΑΣ, ΓΙΩΣΗΣ Χ., ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ Α., ΝΤΟΥΡΟΣ, ΜΠΟΥΜΠΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΧΑΛΒΑΤΖΗΣ, ΜΠΑΛΙΑΣΗΣ, ΣΑΠΟΥΝΑΣ, ΠΑΛΑΝΤΖΑΣ, ΚΕΒΡΕΚΙΔΗΣ Γ., ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Χ., ΤΣΟΥΤΣΟΥΛΗΣ
(ΜΙΝΙ) ΜΑΡΚΟΥΛΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ Ν., ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ, ΤΡΑΪΚΟΣ, ΔΟΛΙΔΗΣ, ΝΤΩΝΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Α., ΚΩΝ/ΝΟΥ, ΦΩΣΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΑΣΟΜΗΝΗΣ

Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2013

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ...

συμμετέχοντας στο 2ο Διεθνές τουρνουά που διοργάνωσε η Ακαδημία LG Bitola στη γειτονική πόλη. Ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ συμμετείχε με ποδοσφαιριστές γεννημένους το 2000-01 και είχε πολύ καλή παρουσία στον 3ο όμιλο της ηλικιακής αυτής κατηγορίας αφού με 2 νίκες και μία ισοπαλία προκρίθηκε ως πρώτος. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τουρνουά συμμετείχαν ομάδες από 4 χώρες ΠΓΔΜ, Σερβία, Κροατία και ο ΠΑΣ Φλώρινα με τον Ατρόμητο Πτολεμαϊδας από την Ελλάδα.
Στον 1ο αγώνα του ομίλου ο ΠΑΣ επικράτησε με σκορ 1-0 της ομάδας του NOVO LICICE από την πόλη των Σκοπίων όταν ο Λιάσος εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και με κοντινό σουτ έδωσε τη νίκη στον ΠΑΣ.
Στον 2ο αγώνα ο ΠΑΣ έμεινε πίσω στο σκορ στο 1ο λεπτό με αντίπαλο την ομάδα του NEGOTINO αλλά με δύο τέρματα του Αλούση ανέτρεψε το σκορ και επικράτησε με σκορ 2-1 ενώ στον 3ο αγώνα χρειαζόταν έναν βαθμό για να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου με αντίπαλο την ομάδα EURO FOOTBALL από την Αχρίδα και κατάφερε με τον Λιάσο να ισοφαρίζει να πάρει το 1-1. Έτσι ως πρώτος πέρασε στον προημιτελικό της διοργάνωσης και αντιμετώπισε την Σερβική Fortuna Presevo.
Στον προημιτελικό όμως στάθηκε άτυχος και έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ αλλά με μεγάλη πίεση και 3 δοκάρια 2 με τον Σελεμίδη και ένα με τον Κοκαρόπουλο δεν κατάφερε να σκοράρει αλλά ο Σελεμίδης κατάφερε να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι αλλά ο ΠΑΣ στάθηκε άτυχος αφού το πέναλτι του Σελεμίδη αποκρούστηκε από τον Σέρβο τερματοφύλακα και τα εύστοχα χτυπήματα των Λιάσου και Τικταπανίδη Π. δεν έφταναν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα μας. Οι παίχτες του ΠΑΣ αήττητοι στην κανονική διάρκεια σε όλο το τουρνουά αποχαιρέτισαν τη διοργάνωση με την υπόσχεση να επιστρέψουν του χρόνου να διεκδικήσουν μία καλύτερη θέση.

οι παίχτες του ΠΑΣ Φλώρινα πριν την έναρξη του τουρνουά
Ο αρχηγός του ΠΑΣ Σ. Σελεμίδης με τον αρχηγό του Novo Lisice
O Γ. Κούσιας με τον αρχηγό του Negptino
Δυναμική παρουσία των φιλάθλων της Astarea Dubrovnik από την Κροατία
Οι παίχτες του ΠΑΣ με την Σερβική Fortuna Presevo

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΚΟΥΣΙΑΣ, ΓΩΓΟΣ, ΣΕΛΕΜΙΔΗΣ, ΛΙΑΣΟΣ, ΑΛΟΥΣΗΣ, ΠΑΛΙΑΡΗΣ, ΓΑΖΕΑΣ, ΤΙΚΤΑΠΑΝΙΔΗΣ Θ., ΤΙΚΤΑΠΑΝΙΔΗΣ Π., ΜΠΕΛΛΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, ΤΑΣΟΜΗΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ, ΓΙΑΝΝΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΚΕΛΗΣ, ΤΑΣΟΜΗΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ

Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2013

1η Νίκη και 3 πρώτοι βαθμοί για τον ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ...

...που μετά από ανεπιτυχή αποτελέσματα σε super cup, κύπελλο και πρωτάθλημα πέτυχε έξι τέρματα απέναντι στην Ιτιά Ιτέας η οποία έμεινε με 10 παίχτες από το 30΄λόγω αποβολής του Δόρη Δ. Η ομάδα του ΠΑΣ πίεσε από το 1ο λεπτό και μόλις στο 4ο λεπτό έχασε την 1η της ευκαιρία όταν ο Ράμα μπήκε στην περιοχή περνώντας 4 παίχτες και έσπασε στον Κατή που από καλή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δεληναούμ. Στο 8ο λεπτό κεφαλιά του Σεκκουλίδη από το κόρνερ του Κατή η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στο 12΄ ο Τασόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας. Στο 14΄Ο Κατής έβγαλε σε καλή θέση τον Παπαδόπουλο που πλάσαρε λίγο άουτ. Ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ναλπαντίδης απέκρουσε προσπάθεια του Βέρτκα μέσα από την περιοχή. Στο 28ο λεπτό ο Παπαδόπουλος με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή πλάσαρε σωστά αλλά η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι της Ιτιάς και στην επιστροφή της ο Κατής έκανε το 2-0. Στο 38ο λεπτό ο Λεζάκης με ωραίο ελιγμό ξεμαρκαρίστηκε και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα Γεωργόπουλος, Λεζάκης και Ράμα έκρυψαν την μπάλα που έφτασε στον Κατή που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 4-0. Στην επανάληψη στο 54΄λεπτό ο Παπαδόπουλος σούταρε δυνατά με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι αλλά 4΄αργότερα ο Λεζάκης έβγαλε ωραία τον Παπαδόπουλο που πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 5-0. Στο 86΄ ο Κατής σέντραρε από δεξία και ο Λεζάκης με το τακούνι έκανε το τελικό 6-0. Στον αγώνα ο ΠΑΣ βρήκε την ευκαιρία και χρησιμοποίησε 9 νεαρούς ποδοσφαιριστές οι οποίοι είχαν αρκετά καλή απόδοση.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ (60΄ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ), ΡΟΥΦΑΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΕΚΚΟΥΛΙΔΗΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΚΑΤΗΣ, ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ (55΄ΔΟΡΗΣ), ΛΕΖΑΚΗΣ, ΡΑΜΑ (60΄ ΠΑΡΙΣΗΣ), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου 2013

1o Φιλικό για το νέο ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ (1999-00) του ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ...

μέσα στην Καλινίκη με την επίσης νεοσύστατη ομάδα της τοπικής Ελλάς. Ο ΠΑΣ παρουσιάστηκε αποτελεσματικός αλλά λόγω του 1ου αγώνα δεν είχε καλό ρυθμό στο παιχνίδι του. Τα τέρματα του ΠΑΣ πέτυχαν οι Χρυσοχοϊδης2, Αντωνιάδης, Αποστολίδης, Περσίδης και Λιάσος.
Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΚΟΥΣΙΑΣ, ΤΣΩΤΣΟΣ, ΠΕΡΣΙΔΗΣ, ΓΚΟΥΛΟΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, ΛΙΑΣΟΣ, ΤΖΕΚΟΣ, ΓΑΖΕΑΣ, ΣΕΛΕΜΙΔΗΣ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ, ΠΑΛΙΑΡΗΣ, ΤΖΩΓΚΑΣ, ΓΩΓΟΣ, ΝΑΤΣΗΣ, ΓΙΩΣΗΣ, ΑΔΑΜ