Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

ΜΕ ΝΙΚΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 2013...

...ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ επικρατώντας ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 του Δικέφαλου Αετού Αγίας Παρασκευής σε έναν αγώνα που έγινε σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω του χιονόνερου που έπεφτε από το προηγούμενο βράδυ στην περιοχή. Αγωνιστικά ο ΠΑΣ μπόρεσε μόλις στο 16ο λεπτό να διασπάσει την ενισχυμένη αμυντική διάταξη του Δικεφάλου με τον Κωφίδη να βρίσκει με κάθετη πάσα 30μ τον νεοαποκτηθέντα Ρωμαίο μέσα στην μεγάλη περιοχή και αυτός αφού ξεμαρκαρίστηκε έστειλε την μπάλα με αριστερό πλασέ στα δίχτυα του Γυμνόπουλου. Στο 19΄ ο Μπαμπάρης με τον Ρωμαίο έπαιξαν το 1-2 και ο πρώτος από πλάγια θέση δοκίμασε το σκαφτό πλασέ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από τα δοκάρια των φιλουξενουμένων. Στο 43ο λεπτό σε ωραίο συνδιασμό των Μπατμά και Γλούφτση από αριστερά η μπάλα έφτασε στο Γυφτόπουλο που με αριστερό βολέ διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΣ. Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και οι παίχτες του ΠΑΣ θα μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ όταν στο 56΄ ο Κωφίδης σέντραρε από δεξιά αλλά η κεφαλιά του Ρωμαίου πέρασε λίγο άουτ και στο 58΄και 60΄ ο Γυφτόπουλος με 2 ακόμη κεφαλιές δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό μετά από εκτεέλση κόρνερ του Μπαμπάρη και μετά από σέντρα του Μπατμά. Σαν να μην έφτανε αυτό σε μία εκτέλεση φάουλ των φιλουξενουμένων ο Τάτες βρέθηκε μόνος του στο 2ο δοκάρι και μείωσε από κοντά σε 2-1. Από εκεί και πέρα στο 78΄ ο Γκαστζόπουλος έβγαλα σε καλή θέση τον Κεσίδη που δεν πρόλαβε να πλασάρει όπως θα ήθελε τον Γυμνόπουλο και στο 79΄ λεπτό σε κόρνερ του Μπατμά ο Μπαμπάρης σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της Αγίας.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΣΤΟΪΚΟΣ, ΚΩΦΙΔΗΣ, ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΓΚΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΛΟΥΦΤΣΗΣ (ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ), ΜΠΑΤΜΑΣ, ΚΕΣΙΔΗΣ (ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ), ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ (ΦΟΥΔΟΥΛΗΣ), ΜΠΑΜΠΑΡΗΣ, ΡΩΜΑΙΟΣ