Σάββατο 14 Μαρτίου 2015

Νίκη του ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ επί του Απόλλωνα με σκορ 4-1.

Στο γήπεδο της Ιτέας φιλοξενήθηκε ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ που ως γηπεδούχος αντιμετώπισε τον Απόλλων Αμμοχωρίου αφού το πολύπαθο ΔΑΚ Φλώρινας θα παραμένει κλειστό μέχρι νεοτέρας. Σε έναν πολύ δύσκολο λόγω των καιρικών συνθηκών των τελευταίων εβδομάδων αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν μπόρεσαν να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο αλλά οι λιγοστοί φίλαθλοι απόλαυσαν 5 τέρματα. Στο 10ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ όταν σε σέντρα σουτ του Γεωργόπουλου έβγαλε ο τερματοφύλακας του Αμμοχωρίου. Στο 16ο λεπτό σε γύρισμα του Μπάγα, ο Γλούφτσης σούταρε ψηλά άουτ. Στο 18ο λεπτό ο Λεζάκης σούταρε διαγώνια μέσα από την περιοχή αδύναμα πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 28ο νέα σέντρα του Λεζάκη και προβολή του Γυφτόπουλου πάνω στον Κώνστα. Στο 33ο λεπτό δυνατό σουτ του Δαλάκη περνάει άουτ και ένα λεπτό αργότερα ο Φωστηρόπουλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Λεζάκη. Στο 41ο λεπτό είχαμε μία τριπλή ευκαιρία του Γυφτόπουλου με πλασέ, προβολή και κεφαλιά που αποκρούστηκε τρεις φορές πάνω στη γραμμή του τέρματος από την αντίπαλη άμυνα. Στο 44΄ ο Λεζάκης με ατομική προσπάθεια πέρασε δύο αντιπάλους και με πλασέ έκανε το 2-0. Στην επανάληψη στο 57΄ ο Φωστηρόπουλος από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ και στο 59΄ μετά από σέντρα του Μπάγα ο Λεζάκης με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0. Στο 65ο λεπτό ο Τσίγλης μετά από κόρνερ του Γεωργόπουλου έκανε το 4-0 ενώ το Αμμοχώρι μείωσε το σκορ με κεφαλιά του Δημήτρη Γεωργιάδη στο 70ο λεπτό. Στο 89ο λεπτό είχαμε την τελευταία καλή στιγμή του αγώνα όταν ο Φωστηρόπουλος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό για την ομάδα του.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ: ΣΤΟΪΚΟΣ, ΡΟΥΦΑΣ (68΄ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ), ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΛΑΨΗΣ, ΤΣΙΓΛΗΣ, ΓΛΟΥΦΤΣΗΣ (68΄ ΠΑΡΙΣΗΣ), ΜΠΑΓΑΣ, ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ (61΄ ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ), ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΕΖΑΚΗΣ, ΦΩΣΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ