Σάββατο 26 Αυγούστου 2017

Πέρασε ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ στην Γ΄Φάση του Κυπέλλου...

της ΕΠΣ Φλώρινας επικρατώντας του Ατρόμητου Σιταριάς με σκορ 4-0 μέσα στο ΔΑΚ Φλώρινας. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο και ενώ είχαν την κατοχή της μπάλας δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα κυρίως με τους Λεζάκη και Μήνο που έφτασαν κοντά σε 3 περιπτώσεις. Ο Δόρης επίσης είχε δύο δοκάρια αλλά και η Σιταριά είχε ένα καλό σουτ του Μπάρδα που απέκρουσε ο Μαυρομάτης. Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση και στο 1ο ημίχρονο μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του αγώνα. Στην επανάληψη οι παίχτες του ΠΑΣ μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έχασαν ωραία ευκαιρία με τον Γεωργόπουλο να μην μπορεί να ανοίξει το σκορ μετά από ωραία εναλλαγή μπάλας στο κέντρο του γηπέδου, αλλά και με το 3ο δοκάρι σε σουτ του Δόρη από δεξιά. Δοκάρι είχε και η Σιταρία σε αντεπίθεση στο 53΄. Στο 58΄ ο Λεζάκης με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, και στην συνέχεια έκανε το 2-0 με πέναλτι που κέρδισε ο Κυρκόπουλος. Το 3-0 έκανε και πάλι ο Λεζάκης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Δόρη ενώ τον δείκτη του σκορ έκλεισε ο Δόρης με ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ. Στον αγώνα ο ΠΑΣ Φλώρινα αγωνίστηκε με μέσο όρο ηλικίας τα 19 έτη ενώ έκαναν την πρώτη τους επίσημη συμμετοχή με το ανδρικό τμήμα οι Παλικρούσης Ιωάννης και Γκιορτζίνης Ιορδάνης κάτι που αναμένεται να βλέπουμε συχνά φέτος με την νέα φιλοσοφία της ομάδας. Ο ΠΑΣ Φλώρινα περνάει χωρίς αγώνα την 2η φάση του κυπέλλου και θα αντιμετωπίσει στην 3η φάση τον νικητή του αυριανού αγώνα μεταξύ του Άρη Λόφων και του Ερμή Αμυνταίου.