Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016

1η εκτός Έδρας νίκη του ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ...

μέσα στη Βεύη επί του τοπικού Μακεδονικού με σκορ 2-6. Η ομάδα μας ζευγάρωσε τις νίκες της στο πρωτάθλημα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της συνάντησης με εκτέλεση πέναλτι του Γυφτόπουλου. Μέσα σε τρία λεπτά όμως με πλασέ του Μεητρεβόλη έφερε το ματς στα ίσια και στο 11ο λεπτό ο Σολάκης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε και πάλι ο Μητρεβόλης για το 1-2. Ακολούθως ο ΠΑΣ έχασε αρκετές ευκαιρίες με τους Μωυσιάδη, Μητρεβόλη, Σολάκη να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας. Στο 55΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν κόντρα στη ροή του παιχνιδιού σε μία αδράνεια της άμυνας της ομάδας του ΠΑΣ Φλώρινα. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Κεσίδης σέντραρε από αριστερά και ο Σολάκης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-3. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μηητρεβόλης με κοντινή προβολή έκανε το 2-4 ενώ στο 75ο λεπτό ο ίδιος παίχτης πέτυχε το καρέ με σουτ από το ύψος της περιοχής κάνοντας το 2-5. Στο 81ο λεπτό και πάλι ο Κεσίδης σέντραρε από αριστερά και ο Τσώτσος με πλασέ έκλεισε τον δείκτη του σκορ για τον ΠΑΣ κάνοντας το τελικό 2-6.