Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021

Νίκη αφιερωμένη στον Λάσκη για τον ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ

Την 4η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ που επικράτησε του Μελιτέα Μελίτης με σκορ 2-1 μέσα στον ΔΑΚ Φλώρινας. Ο αγώνας επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Χρήστου Λάσκη που έγινε σε μία ανύποπτη φάση στο 29ο λεπτό του αγώνα όταν ο στόπερ του ΠΑΣ έπεσε σε μία μονομαχία στον αγωνιστικό χώρο και στην προσπάθειά του να στηριχθεί υπέστη εξάρθρωση αγκώνα. Ο άτυχος παίχτης της ομάδας μας μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και του έγινε ανάταξη ενώ του τοποθετήθηκε γυψονάρθηκας για καλύτερη σταθεροποίηση. Αγωνιστικά δεν έγινε αγώνας αξιώσεων λόγω του δύσκολου αγωνιστικού χώρου και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Σοβισλή. Στο 19ο λεπτό ο 14χρονος Μιμιλίδης κινήθηκε ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1 πετυχαίνοντας το 2ο τέρμα του με το ανδρικό τμήμα του ΠΑΣ. Στην συνέχεια οι παίχτες του ΠΑΣ Φλώρινα είχαν δύο καλές στιγμές με τον Δημόπουλο λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου που δεν απέδωσαν κάτι θετικό για την ομάδα μας. Στο 2ο ημίχρονο οι παίχτες του Μελιτέα προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο αλλά οι παίχτες του ΠΑΣ βρήκαν χώρους και στο γήπεδο και στο 61ο λεπτό ο Κλάψης έβγαλε σε καλή θέση τον Χριστάκη που πλάσαρε από πλάγια θέση για το τελικό 2-1. Οι παίχτες του ΠΑΣ Φλώρινα αφιέρωσαν τη νίκη στον τραυματισμένο συμπαίχτη τους Χρήστο Λάσκη και του εύχονται σιδερένιος και γρήγορη επάνοδο στα γήπεδα.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ: ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ Π., ΠΑΛΙΑΡΗΣ, ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ Χ., ΛΑΣΚΗΣ (Λ.Τ ΜΑΡΚΟΥΛΗΣ), ΓΙΑΓΚΟΥΛΙΔΗΣ, ΓΚΙΝΟΥΔΗΣ (ΝΤΟΥΡΟΣ), ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ. , ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ( ΚΛΑΨΗΣ), ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ (ΤΡΑΪΚΟΣ) , ΜΙΜΙΛΙΔΗΣ