Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2013

2-0 ο ΠΑΣ Φλώρινα τον Δικέφαλο Αετό...

...Αγίας Παρασκευής χωρίς να ανεβάσει ρυθμούς γεγονός που μπορεί να του στοιχίσει στην συνέχεια. Οι παίχτες του ΠΑΣ αν και μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι κατάφεραν να δημιουργήσουν και να χάσουν αρκετές ευκαιρίες με τον Κατή στην πιο σημαντική από αυτές να μην μπορεί να νικήσει τον Ταντσούκη στο 13ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Ράμα από παρόμοια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο. Ο Σβίρος είχε εντωμεταξεί δύο σουτ από καλές θέσεις που δεν ανησύχησαν τον Ναλπαντίδη. Ενώ στο 23ο και στο 28ο λεπτό ο Λεζάκης δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ από πάσες του Μήνου και του Τασόπουλου αντίστοιχα. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίχτες και για 15΄ οι γηπεδούχοι αντί να αφυπνιστούν κατάφεραν να τελειώσουν φάση με δυνατό σουτ του Τασόπουλου που πέρασε λίγο άουτ. Στην επανάληψη και πάλι οι παίχτες του ΠΑΣ είχαν μία φλύαροι υπεροχή και δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 49΄με τον Λεζάκη και στο 52΄με τον Γυφτόπουλο από πλεονεκτική θέση. Στο 65΄ ο Ράμα έδωσε γρήγορα στον Κατή και αυτός έβγαλε σε καλή θέση τον Παπαδόπουλο που μπήκε δυνατά στην περιοχή και με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του ΠΑΣ. Στο 70ο λεπτό ο Ράμα δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Ταντσούκη ο Μήνος σημάδεψε άουτ με κεφαλιά σε σέντρα του Κατή και στο 76΄ ο Ντώνος έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο Τ/Φ έδωσε στον Κυρκόπουλο και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το τελικό 2-0. Από το σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι που είχαν σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν στο 79ο λεπτό εκτέλεση φάουλ του Ιωαννίδη που έβγαλε ο Ναλπαντίδης ενώ στην απόκρουση και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ ήταν εκεί. Στο 81΄ και πάλι παρόμοια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές βρήκε σε ετοιμότητα τον Ναλπαντίδη.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ, ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΕΚΚΟΥΛΙΔΗΣ (46΄ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ), ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΚΑΤΗΣ (ΝΤΩΝΟΣ 63΄), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΕΖΑΚΗΣ (70΄ ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ), ΜΗΝΟΣ