Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΠΑΣ ΜΕ 3-2

Ένα πραγματικά μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1-9-2012 στον ΔΑΚ Φλώρινας με ομολογουμένως τις 2 καλύτερες ομάδες ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ - ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑΣ του νομού να κοντράρονται στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τον αγώνα παρακολούθησαν περισσότεροι από 400 φίλαθλοι του ποδοσφαίρου, οι οποίοι ίσως να μην είδαν έναν ποιοτικό αγώνα αλλά 5 γκολ, 3 ανατροπές του σκορ, 2 πέναλτι και αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα. Οι παίχτες των 2 ομάδων έδειξαν ανέτοιμοι την χρονική στιγμή που διανύουμε, με αυτούς του ΠΑΣ να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργούν κάποιες υποψίες ευκαιρίας με τους Μπατμά και Φουδούλη, αλλά να μένουν πρώτοι πίσω στο σκορ με σουτ του Ανακίδη στο 12ο λεπτό μετά από σύγχυση στα καρέ της ομάδας τους. Στο 18ο λεπτό ο Κωφίδης σε μία παρόμοια φάση ισοφάρισε με κοντινό διαγώνιο σουτ αλλά μετά από μία βαθιά μπαλιά στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΣ στο 24΄ο Δέλιος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΣ πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποιες φάσεις κυρίως με τον Μπατμά. Στο 42΄ο Φουδούλης μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή του Αγίου αλλά ανατράπηκε από τον Λυπίτκα και ο Μπαμπάρης με πέναλτι έφερε και πάλι τις δύο ομάδες στα ίσα γράφοντας το 2-2. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε αλλά σε μία αντεπίθεση του ΠΑΣ στο 70΄ο Γυφτόπουλος σέντραρε από δεξιά και ο Φουδούλης με διπλή προσπάθεια έκανε το τελικό 3-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και αυτοί με πέναλτι του Δέλλιου στο 79΄αλλά ο τελευταίος αστόχησε από την άσπρη βούλα στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ, ΚΑΡΑΚΟΛΗΣ (72΄ΜΗΝΟΣ), ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΚΩΦΙΔΗΣ, ΓΛΟΥΦΤΣΗΣ, ΜΠΑΤΜΑΣ, ΜΕΚΟΛΛΙ, ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ (75΄ΠΑΛΑΝΤΖΑΣ), ΜΠΑΜΠΑΡΗΣ, ΦΟΥΦΟΥΛΗΣ (79΄ΓΚΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ)