Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ Ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ ΝΙΚΗΣΕ 4-1 ΤΟΝ ΑΡΗ ΛΟΦΩΝ

Η ομάδα του ΠΑΣ αντιμετώπισε σήμερα εντός έδρας τον Άρη Λόφων στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Φλώρινας και επικράτησε με σκορ 4-1. Οι παίχτες του ΠΑΣ μπήκαν νωθροί στον αγωνιστικό χώρο και δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα διάδρομο προς την εστία του Μουσταφά. Οι παίχτες των Λόφων αμύνονταν σθεναρά στο μισό γήπεδο και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Στο 23ο λεπτό ο Γυφτόπουλος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης δεν μπόρεσε να σκοράρει από τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Στο 29ο λεπτό είχαμε άλλη μία ευκαιρία για τον ΠΑΣ σε σέντρα του Γεωργόπουλου και κεφαλιά άουτ του Μπάγα. Οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα προειδοποίησαν με σουτ του Τερζή που έβγαλέ ο Κούσιας σε κόρνερ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πασχάλης Κυρκόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 45ο λεπτό εκτέλεση φάουλ του Τσίγλη από πλάγια θέση πέρασε λίγο άουτ. Στο 2ο μέρος οι παίχτες του ΠΑΣ μπήκαν αποφασιστικά και δημιούργησαν τρεις ευκαιρίες στα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα.  Ο Λεζάκης στο 46΄ κόπηκε στη μικρή περιοχή, στο 47΄ ο Μπάγας δεν μπόρεσε από καλή θέση με προβολή να ισοφαρίσει ενώ στο 48΄ο Λεζάκης και πάλι σούταρε από πλεονεκτική θέση πάνω στον Μουσταφά. Στο 63ο λεπτό ο Τασόπουλος από πλάγια θέση δοκίμασε να σουτάρει απευθείας σε εκτέλεση φάουλ μπλόκαρε ο Μουσταφά. Στο 67ο λεπτό ο Μπάγας σέντραρε και ο Γυφτόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 71΄ ο Τασόπουλος με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 μετά από σέντρα του Κυρκόπουλου. Στο 78ο λεπτό είχαμε νέο καλό σουτ του Μπάγα από γωνιακή θέση άουτ. Στο 80΄ μετά από ασίστ του Γυφτόπουλου ο Μπάγας με πλασέ έκανε το 3-1 ενώ δύο λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Γυφτόπουλος ήταν αυτός που έκανε το τελικό 4-1.
*Στον αγώνα έκανε την πρώτη του επίσημη συμμετοχή ο 14χρονος (γεννημένος το 2000) τερματοφύλακας του ΠΑΣ Φλώρινα Κούσιας Ιωάννης ο οποίος έδειξε ότι κάθε χρόνο ένας τερματοφύλακας από την σχολή τερματοφυλάκων της ομάδας ανεβαίνει επάξια στο ανδρικό τμήμα.