Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ Ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ

Μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πήρε ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ που επικράτησε του συμπολίτη Μέγα με σκορ 3-2 σε ένα πραγματικό ντέρμπι που είχε γκολ, θέαμα και 2 ανατροπές του σκορ. Ο ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όταν μετά από πάσα του Γκατζόπουλου, ο Γυφτόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση και πλάσαρε πάνω στον Σιαμπανίδη αλλά στην επαναφορά ο Τασόπουλος Θ. έκανε το 1-0. Στην συνέχεια είχαμε άλλες 2-3 καλές στιγμές για τον ΠΑΣ αφού ο Γυφτόπουλος δεν μπόρεσε σε δύο περιπτώσεις με κοντινή κεφαλιά να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ένα σουτ του Τασόπουλου πέρασε λίγο έξω από την αντίπαλη εστία. Από το 18ο λεπτό του αγώνα η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με τους τυπικά φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο γκολ με τους Μάγγο με ωραίο σουτ μετά από μαζεμένα λάθη της αμυντικής γραμμής του ΠΑΣ και με φάουλ του Μητρούση από μακρινή απόσταση μετά από κακή εκτίμηση του Κούσια. Από εκείνη την στιγμή οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία και οι παίχτες του ΠΑΣ προσπαθούσαν να επανέλθουν στο ρυθμό του αγώνα με βεβιασμένες προσπάθειες. Στην επανάληψη η ομάδα του ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και με ηρεμία και καλή κυκλοφορία κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε αντεπιθέσεις με 2 σουτ του Μωυσιάδη που έδιωξε σωτήρια ο νεαρός Κούσιας και ένα ψαλίδι του Δήμτση που πέρασε άουτ. Η ισοφάριση για τον ΠΑΣ ήρθε στο 78΄ με σουτ του Λεζάκη μέσα από την περιοχή ενώ στο 86΄ ο Γυφτόπουλος με αριστερό σουτ έκανε το τελικό 3-2 μετά από κεφαλιά πάσα του Τσίγλη. Στην συνέχεια η ομάδα του ΠΑΣ μπορούσε να πετύχει και άλλο γκολ με σουτ του Λεζάκη και του Τασόπουλου που δεν είχε αίσια κατάληξη.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΚΟΥΣΙΑΣ, ΡΟΥΦΑΣ (75΄ ΓΛΟΥΦΤΣΗΣ), ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΙΑΓΚΟΥΛΙΔΗΣ, ΤΣΙΓΛΗΣ, ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Ε., ΜΠΑΓΑΣ, ΓΚΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ (65΄ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ), ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ (58΄ ΛΕΖΑΚΗΣ)