Πέμπτη 28 Ιουνίου 2012

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 2ο VORAS CUP...

...για τους παίχτες του ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ αφού αντιμετώπισαν ομάδες εκτός περιοχής και για άλλη μία φορά μπόρεσαν να συγκρίνουν τις δυνάμεις με ομάδες που δουλεύουν σε επαγγελματικά πρότυπα. Ο ΠΑΣ Φλώρινα συμμετείχε με δύο ομάδες στους αγώνες. Το Παιδικό τμήμα (1997-98) στην αποστολή του όποιου συμμετείχαν και 4 ποδοσφαιριστές από το ΠροΠαιδικό τμήμα είχε αξιόλογη παρουσία και κατάφερε να φτάσει στον Μικρό Τελικό σε δέκα ομάδες, όπου ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Οι παίχτες του ΠΑΣ ξεκίνησαν καλά τους αγώνες αφού στα 2 πρώτα παιχνίδια κατάφεραν να πάρουν τους 3 βαθμούς της νίκης με αντιπάλους τον ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ με σκορ 2-1 (και σκόρερς τους Χατζή και Παρίση) και το Ωραιόκαστρο με το ίδιο σκορ (Παρίσης, Κυρκόπουλος). Στην συνέχεια και αφού η ομάδα έχασε σχεδόν όλη τη μεσαία γραμμή της (Κεσίδης τραυματισμός, Δόρης-Μαρτσούλης διακοπες) ηττήθηκε από την καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης Ερμή Καλαμαριάς με το βαρύ 6-2 και σκόρερς τους Χατζή και Κυρκόπουλο. Έτσι, η ομάδα του ΠΑΣ πήρε την 2η θέση του ομίλου και αντιμετώπισε στον Μικρό Τελικό της διοργάνωσης την 2η ομάδα του άλλου ομίλου που ήταν η Ακαδημία του Πλίτση από την Λάρισα. Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του 1ου ημιχρόνου έχοντας μία ελαφρά υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Στην επανάληψη οι παίχτες του ΠΑΣ μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχαν στο 10ο λεπτό γκολ με τον Χατζή που ακυρώθηκε από τον βοηθό διαιτητή ως offside ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο ίδιος παίχτης για διαμαρτυρία. Από το σημείο αυτό και πέρα οι παίχτες του ΠΑΣ  ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και έκλεισαν στα καρέ της την αντίπαλη ομάδα. Στο 18ο λεπτό ο Δερμιτζάκης με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε την αναμέτρηση και έστειλε τις 2 ομάδες στη διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας. Οι Παπαγιάννης, Γιανγκουλίδης ευστόχησαν στις 2 πρώτες εκτελέσεις για τον ΠΑΣ, κάτι που δεν κατάφερε ο Παρίσης στην συνέχεια αλλά ο Ηλιόπουλος έφερε στα ίσια το σκορ αφού απέκρουσε το 4ο πέναλτι του Πλίτση. Ο Κυρκόπουλος ισοφάρισε με το 4ο πέναλτι, αλλά ο μέχρι τότε ήρωας του ΠΑΣ Ηλιόπουλος αστόχησε στην τελευταία εκτέλεση και η ομάδα μας κατέκτησε την 4η θέση της διοργάνωσης. Για την ιστορία την διοργάνωση κατέκτησε το παιδικό τμήμα της Skoda Ξάνθης αφού στάθηκε πιο τυχερή από τον Ερμή Καλαμαριάς. και με 2 στημένες φάσεις πήρε σημαντικό προβάδισμα στον τελικό και ενώ ο Ερμής έχανε κλασικές ευκαιρίες  κατάφερε να πετύχει στην αντεπίθεση και τρίτο τέρμα.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΡΟΥΦΑΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ, ΓΙΑΝΓΚΟΥΛΙΔΗΣ, ΠΑΡΙΣΗΣ, ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΧΑΤΖΗΣ, ΤΑΣΚΑΣ Χ., ΜΙΚΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, ΓΚΟΥΛΟΣ, ΜΑΡΚΩΤΗΣ, ΤΣΩΤΣΟΣ

Το εφηβικό τμήμα του ΠΑΣ με παίχτες γεννημένους 1995-96 πήρε και αυτό την 4η θέση αλλά σε ένα πρωτάθλημα 5 ομάδων. Οι παίχτες του ΠΑΣ οι οποίοι δεν διέμεναν στην περιοχή και έπρεπε να πηγαινοέρχονται στους αγώνες αναγνωρίστηκαν από όλους τους αντιπάλους ως οι ποιοτικότεροι έδειξαν στοιχεία κακής φυσικής κατάστασης και δύναμης. Ο ΠΑΣ επικράτησε στον 1ο αγώνα με σκορ 4-0 (Κατής2, Τσολάκης, Στεφανίδης) του Ηρακλή Αμπελοκήπων ομάδας που ανέβηκε φέτος (ανδρικό) στην Δ΄Εθνική. Στον 2ο αγώνα ο ΠΑΣ αντιμετώπισε τον Αχιλλέα Τριανδρίας και αν και προηγήθηκε με σκορ 2-0 με γκολ των Κατή και Φερεντίνου, δεν κατάφερε στο 2ο ημίχρονο να κρατήσει το αποτέλεσμα και έχασε με ανατροπή 2-3. Στον 3ο αγώνα ο ΠΑΣ αντιμετώπισε τον Ερμή Καλαμαριάς μετέπειτα πρωταθλητή της διοργάνωσης και ενώ έλεγχε τον αγώνα ο διαιτητής έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι σε διώξιμο του Τάσκα και σε μία αντεπίθεση οι πρωταθλητές κατάφεραν να βρουν "γυμνή" την άμυνα του ΠΑΣ και να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στον τελευταίο αγώνα που έκρινε και την 3η θέση της διοργάνωσης ο ΠΑΣ αντιμετώπισε τις Ελπίδες Συκεών και πέτυχε 2 καταπληκτικά γκολ με τον νεοαποκτηθέντα Γκατζόπουλο με σουτ μετά από έξοχο ένα δύο με τον Ράμα και τον Μανούρη με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φερεντίνου. Για άλλη μία φορά όμως οι παίχτες του ΠΑΣ προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους και χάσανε τον αγώνα με σκορ 4-2.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΣΤΟΪΚΟΣ, ΚΡΟΥΣΟΡΑΤΗΣ, ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΑΣΚΑΣ, ΤΣΟΛΑΚΗΣ, ΜΑΛΕΣΑΝΓΚΟΣ, ΜΑΝΟΥΡΗΣ, ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ, ΚΑΤΗΣ, ΡΑΜΑ, ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ, ΓΚΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΗΝΟΣ