Δευτέρα 13 Μαΐου 2013

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΠΑΣ ΚΑΙ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ...

...των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄Εθνική Κατηγορία με σκορ 2-4 από τον Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από το 1ο λεπτό ιδιαίτερα δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έιχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων απέναντι στους περισσότερους άπειρους και νεαρούς παίχτες του ΠΑΣ που δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τα επίπεδα του άγχους τους στο παιχνίδι. Οι παίχτες της Άρδασσας προηγήθηκαν στο 10 λεπτό όταν σε λάθος των παιχτών του ΠΑΣ στο χώρο του κέντρο ο ταχύς Θεοδουλίδης πέρασε από δεξιά, έσπασε την μπάλα στον Μαυροματίδη που ανενόχλητος πλάσαρε από κοντά ενώ η άμυνα του ΠΑΣ ολιγώρησε αναίτια περιμένοντας την υπόδειξη του offside. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίχτες του ΠΑΣ ισορρόπησαν τον αγώνα και βγήκαν σιγά σιγά μπροστά με τους φιλοξενούμενους να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους. Στο 2ο ημίχρονο και μόλις στο 43ο λεπτό ο Τάσκας σε μία εύκολη φάση δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα με αποτέλεσμα ο Μαυροματίδης να κλέψει και να βγάλει μόνο του τον Δημητριάδη που με διαγώνιο πλασέ έκανε το 0-2. Στο 62ο λεπτό και ενώ οι παίχτες του ΠΑΣ έχουν την καθολική πλέον υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο ο Μπαμπάρης έχασε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και ο Μαυροματίδης με ατομική προσπάθεια έκανε το 0-3. Στο 65ο λεπτό ο Ράμα είχε ένα καλό σουτ με την μπάλα να χτυπάει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπερμπερίδη και ένα λεπτό αργότερα έγινε η φάση που ίσως  να είχε αλλάξει τη ροή του αγώνα. Ο Αμαραντίδης σταμάτησε την μπάλα με το χέρι με τον διαιτητή να δείχνει το πέναλτι και 2η κίτρινη στον αμυντικό της Άρδασσας. Ο Μπαμπάρης που αξίζει να σημειωθεί ότι τη φετινή σεζόν δεν είχε χάσει κανένα πέναλτι σόυταρε ψηλά άουτ. Σαν να μην έφτανε αυτό στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση κατάφεραν να σκοράρουν με τον Μαυροματίδη μετά από πάσα του Θεοδουλίδη. Στην συνέχει ο ΠΑΣ πέτυχε 2 γκολ με τον Γυφτόπουλο στο 80΄και στο 82΄ ενώ θα μπορούσε να μειώσει και άλλο το σκορ αν  και πάλι ο ίδιος παίχτης σε 2 περιπτώσεις καθώς και οι Κεσίδης και Μήνος ήταν πιο τυχεροί στη τελική τους προσπάθεια.
Αρκετός κόσμος βρέθηκε στις κερκίδες του ΔΑΚ μετά από καιρό

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ, ΚΩΦΙΔΗΣ, ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΤΑΣΚΑΣ, ΓΚΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ (50΄ ΚΕΣΙΔΗΣ), ΜΠΑΤΜΑΣ, ΦΟΥΔΟΥΛΗΣ (67΄ ΜΗΝΟΣ), ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΑΜΠΑΡΗΣ, ΡΩΜΑΙΟΣ (55΄ ΡΑΜΑ)