Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ ΜΕ ΙΔΙΟ ΣΚΟΡ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ ΜΕ ΣΚΟΡ 2-3...

...από τον Μέγα Αλ. Φλώρινας στο τοπικό ντέρμπι που πραγματοποιήθηκε στην κοινή έδρα των δύο ομάδων στο ΔΑΚ Φλώρινας. Οι παίχτες του ΠΑΣ μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο και έλεγχαν την κυκλοφορία του παιχνιδιού και δημιούργησαν μάλιστα και μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό όταν ο Τασόπουλος πέρασε κάθετη πάσα στον Λεζάκη που σε τετ α τετ από το ύψος της περιοχής πλάσαρε λίγο άουτ. Στο 20ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με τον Ντίνο άνοιξαν το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο 25ο λεπτό ο Γυφτόπουλος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει το παιχνίδι ενώ τελικά η ισοφάριση ήρθε στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Τασόπουλου και κεφαλιά του Γυφτόπουλου μέσα από την αντίπαλη περιοχή. Η ομάδα του Μέγα πήρε και πάλι το προβάδισμα με κεφαλιά του Μητρούση στο 63΄ ενώ ο ΠΑΣ ισοφάρισε εκ νέου όταν σε αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Γεωργόπουλου η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σεκκουλίδης με προβολή την προώθησε στα δίχτυα. Στη συνέχεια στο 67ο και 68ο λεπτό είχαμε τη διπλή ευκαιρία με ατομική προσπάθεια του Κυρκόπουλου που σούταρε στην πρώτη περίπτωση από το ύψος περιοχής και πέρασε στο τετ α τετ στη δεύτερη τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του κόπηκε πάνω στη γραμμή από την άμυνα του Μέγα. Λίγο αργότερα ο Τασόπουλος μπήκε στην περιοχή του Μέγα από αριστερά και πλάσαρε στην απέναντι γωνία με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι παίχτες του Μέγα έχασαν και αυτοί με την σειρά τους μία καλή ευκαιρία με πλασέ του Ντίνου μέσα από την περιοχή που έβγαλε ο Ναλπαντίδης. Στο 80΄ έγινε η φάση που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα όταν σε μια διεκδίκηση της μπάλας στην περιοχή του ΠΑΣ ο Μάγγος πήρε την μπάλα με το ΧΕΡΙ αυτή έφτασε στον Ντίνο που ανατράπηκε καθαρά με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαπουντζής που έκανε το τελικό 2-3. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αναμέτρηση έκανε την 1η του συμμετοχή με το ανδρικό τμήμα του ΠΑΣ Φλώρινα ο γεννημένος το 1999 επιθετικός Αντωνιάδης Χρήστος .

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ, ΡΟΥΦΑΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΣΕΚΚΟΥΛΙΔΗΣ (81΄ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ), ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΠΕΤΡΟΥ, ΜΗΝΟΣ (45΄ ΠΑΡΙΣΗΣ), ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΕΖΑΚΗΣ (55΄ ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ)